ARCHITEKTURA BEZ PUDŁA

ARCHITEKTURA BEZ PUDŁA
Możliwość komentowania ARCHITEKTURA BEZ PUDŁA została wyłączona, 16/06/2016, przez␣, w␣budowlane, Uncategorized

6 czerwca na Wydziale Inżynierii Lądowej Politechniki Warszawskiej odbyło się jedno z pierwszych spotkań z cyklu ogólnopolskich RoadShow firmy Saint – Gobain „Architektura bez pudła”. W jego ramach zorganizowano seminarium „Architektura w służbie użytkownika” oraz testy wytrzymałości szyb Vetrotech na działanie ognia i ataku.

W pomieszczeniach zamkniętych spędzamy znaczną cześć naszego życia, dlatego tak istotne jest, abyśmy mogli czuć się w nich komfortowo. W nowoczesnym budownictwie już na poziomie projektów dba się o to, aby mieszkania i przestrzenie przeznaczone do pracy spełniały najwyższe kryteria i standardy przekładające się na zadowolenie, wydajność oraz zdrowie ich użytkowników.

Przewodnim tematem seminarium, które odbyło się podczas RoadShow było złożone zagadnienie „Jak dbać o komfort we wnętrzach”. Prelegenci, na co dzień eksperci reprezentujący różne strony procesu inwestycyjnego, skoncentrowali się na istocie roli wykorzystania odpowiednich materiałów budowlanych, czyli bezpiecznych, ekologicznych i ekonomicznych w codziennej eksploatacji, a przy tym funkcjonalnych oraz wysoce estetycznych.

Całe wydarzenie rozpoczęło się od spektakularnego pokazu obrazującego wszystkim uczestnikom, jak nowoczesne technologie stosowane w branży szklarskiej wpływają na zwiększenie bezpieczeństwa ludzi i ich mienia. Pierwszemu testowi poddana została szyba zespolona odporna na atak w klasie P7B, co oznacza, że musi wytrzymać uderzenia ciężkim narzędziem przez 15 minut. Podczas drugiego sprawdzano natomiast ognioochronność szyby w klasie EI30. Współczynnik ten mówi o tym, że produkt taki opiera się pożarowi aż przez 30 minut. O właściwościach obu rodzajach szklenia z ramienia producenta opowiadał Grzegorz Sołtys z firmy Vetrotech.

Wśród poruszanych tematów w trakcie seminarium nie zabrakło tak ważnych aspektów jak choćby: zastosowanie szkła w konstrukcjach fasad budynków, wykorzystanie rzeczywistości rozszerzonej
w poprawie warunków BHP, standardy Multi Comfort w budownictwie mieszkaniowym czy też rozwiązania wpływające na akustykę i prywatność we wnętrzach.

RoadShow zakończyło się wspólnym zwiedzaniem mobilnej sali ekspozycyjno-szkoleniowej
Saint-Gobain, gdzie można było zobaczyć m. in. działanie nowoczesnych szyb o zmiennej przezierności Priva Lite.

Prelegentami wydarzenia „Architektura bez pudła” byli:

dr inż. Maciej Cwyl, WIL PW,
mgr inż. Krzysztof Kaczorek, WIL PW,
Maciej Jeżewski, GLASSOLUTIONS,
Wojciech Jórga, ECOPHON,
Grzegorz Sołtys, VETROTECH,
Piotr Dąbkowski, MULTI-COMFORT.

Omnie Piotr Sutkowski