2015 r. – dobry na rynku gruntów pod zabudowę mieszkaniową i biurową

2015 r. – dobry na rynku gruntów pod zabudowę mieszkaniową i biurową
Możliwość komentowania 2015 r. – dobry na rynku gruntów pod zabudowę mieszkaniową i biurową została wyłączona, 05/02/2016, przez␣, w␣biurowe, budownictwo, handlowe, Headline, inwestycje, komercyjne, nieruchomości, usługowe

Międzynarodowa firma doradcza JLL przygotowała podsumowanie 2015 r. w segmencie mieszkaniowych, biurowych, handlowych, hotelowych i rolnych gruntów inwestycyjnych w Polsce. Wyznaczyła również trendy na bieżący rok.

Analiza wskazała, że w ubiegłym roku rynek rozwijał się bardzo intensywnie. Wysoka dynamika wzrostu w sektorze nieruchomości biurowych i dobra koniunktura na rynku mieszkaniowym miały przełożenie na popyt na grunty pod nowe inwestycje z tego obszaru. Inwestorzy poszukujący gruntów handlowych koncentrowali się na pozyskaniu terenów pod realizację mniejszych projektów. Firmy zainteresowane gruntami hotelowymi chętniej analizowały tereny inwestycyjne w mniejszych miastach regionalnych z myślą o realizacji niskobudżetowych obiektów hotelowych.

2015 rok na rynku gruntów komercyjnych zakończył się wynikiem transakcyjnym w wysokości ponad 2,5 mld zł – informuje Daniel Puchalski, Dyrektor Działu Gruntów Inwestycyjnych JLL.

Ceny gruntów pod zabudowę mieszkaniową w największych polskich aglomeracjach cechowała w ubiegłym roku tendencja wzrostowa, a popyt na nie był równie duży jak w 2014 r.

Analitycy JLL przewidują, że w tym roku część inwestorów i deweloperów coraz chętniej będzie spoglądać w kierunku takich miast jak Katowice czy Łódź.

2015 r. to czas stabilnego zainteresowania gruntami pod zabudowę handlową. Również ceny transakcyjne były zbliżone do tych z 2014 r. Największą popularnością cieszyły się tereny pod mniejsze projekty w atrakcyjnych lokalizacjach, ze sklepami dostępnymi bezpośrednio z parkingu i ograniczonymi do minimum powierzchniami wspólnymi. Według JLL, ceny gruntów handlowych w 2016 r. pozostaną na stabilnym poziomie.

Jeśli zaś chodzi o hotele, specjaliści JLL szacują, że w ciągu najbliższych 2-3 lat w największych miastach powstanie Polski ok. 30 nowych obiektów hotelowych dużych sieci, z czego połowę będą stanowić hotele niskobudżetowe.

Sprawdź ceny najmu lokali usługowych

źródło: jll.pl

fot. pixabay.com

Omnie Karolina Skrzeczyńska

Studentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej oraz absolwentka historii. Współpracuje z Szybko.pl od grudnia 2014 roku. Interesuje się zabytkami nieruchomymi oraz planowaniem przestrzennym.