Zdolność kredytowa

Możliwość komentowania Zdolność kredytowa została wyłączona, 11/08/2011, przez␣, w␣finanse, porady

Kolejny fragment książki „Jak korzystnie kupić lub sprzedać mieszkanie” autorstwa Jacka Chołoniewskiego. Książkę tę można kupić na www.JakKupicMieszkanie.net . Użytkownicy portalu abcNieruchomości do każdej zamówionej książki otrzymają oryginalny prezent – płaską lupę o formacie karty kredytowej w estetycznym pokrowcu. Aby otrzymać ten prezent należy podać przy zakupie kod promocji: ABC.

Patronami książki są między innymi Związek Banków Polskich www.ZBP.pl oraz Centrum AMRON www.AMRON.pl

Aby złożyć w banku wniosek o przyznanie kredytu mieszkaniowego musisz być już zdecydowany na zakup konkretnego mieszkania jakie chcesz kupić. Oznacza to, że musisz z właścicielem mieszkania podpisać umowę przedwstępną, w której zobowiążesz się do kupna mieszkania za jakiś czas. Zanim się jednak zdecydujesz na ten poważny krok powinieneś wiedzieć, czy jakikolwiek bank pożyczy ci potrzebne pieniądze. A jeśli tak, to na jaką maksymalnie kwotę możesz liczyć. Wysokość tej kwoty, to twoja tak zwana zdolność kredytowa. Jeśli zgłosisz się do banku, który udziela kredytów mieszkaniowych, to wyliczy ci on, jaka jest jej wysokość. I zrobi to bezpłatnie.

Zanim udasz się do banku z prośbą o określenie twojej zdolności kredytowej przedstawimy ci prostą receptę na samodzielne, przybliżone jej obliczenie. Wystarczy, abyś określił miesięczne dochody – twoje  lub grupy osób, z którymi zamierzasz ubiegać się o kredyt. Kwotę tę pomnóż przez 50. To jest minimalna wartość twojej zdolności kredytowej, jaką zaproponuje ci najbardziej ostrożny bank. Jeśli pomnożysz miesięczne dochody przez 100, to otrzymasz przybliżoną maksymalną kwotę zdolności kredytowej, którą zaproponuje ci bank najbardziej hojny. Przykładowo: przy miesięcznych dochodach rzędu 3 tysięcy złotych minimalna zdolność kredytowa to 150 tysięcy złotych, a maksymalna – 300 tysięcy złotych. Inna przybliżona metoda obliczenia twojej zdolności kredytowej, to sprawdzenie – czy miesięczna rata kredytu nie przekracza połowy twoich miesięcznych dochodów. Jeśli nie przekracza, to masz szansę na kredyt.

Ważne, że każdy bank stosuje nieco inne kryteria obliczania zdolności kredytowej. Jest więc możliwe, że w jednym banku będziesz mieć zdolność kredytową na przykład w wysokości 300 tysięcy złotych, w innym 200 tysięcy a jeszcze inny bank w ogóle nie zechce ci udzielić kredytu hipotecznego (wtedy twoja zdolność kredytowa wyniesie, w tym banku, zero). Zdolność kredytowa zależy nie tylko od poziomu twoich zarobków, ale i od sposobu ich uzyskiwania. Lepiej oceniana pod tym względem przez banki jest praca na etacie. Gorzej – prowadzenie działalności gospodarczej.

 

Tagi:␣
adEstymator

Omnie Jacek Chołoniewski

Niezależny analityk i dziennikarz ekonomiczny. Były pracownik naukowy PAN i UW, doktor nauk fizycznych. Dyrektor generalny wydawnictwa Estymator.