Wynajem nieruchomości na wyspach najdroższy w historii

Wynajem nieruchomości na wyspach najdroższy w historii
Możliwość komentowania Wynajem nieruchomości na wyspach najdroższy w historii została wyłączona, 22/10/2014, przez␣, w␣Europa, Headline, mieszkaniowe, świat

Czynsze wynajmu domówi i mieszkań osiągnęły w Anglii i Walii najwyższe w historii poziomy. Średnio za nieruchomość najemca płacił we wrześniu 768 GBP miesięcznie (równowartość prawie 4,1 tys. zł) – wynika z danych firm Your Move i Reeds Rains. Wynik ten jest o 1,5% wyższy niż w analogicznym okresie przed rokiem. Wrześniowe czynsze są sezonowo najwyższe w ciągu roku, bo najwięcej najemców właśnie we wrześniu zmienia miejsce zamieszkania, co ma odzwierciedlenie w sporym wzroście popytu. Kolejne miesiące najprawdopodobniej przyniosą uspokojenie i obniżenie się przeciętnych stawek najmu. Nie należy się jednak spodziewać, że za rok najem będzie tańszy niż dziś. Prognozy sugerują bowiem, że czynsze najmu w ciągu najbliższych 12 miesięcy wzrosną w ciągu roku o kolejne 1,8%. Tym samym wyznaczone zostałyby na Wyspach kolejne historyczne maksima. Tak przynajmniej wynika z ankiety przeprowadzonej przez firmę LSL. Jeśli prognoza ta okaże się słuszna, przeciętny Brytyjczyk zapłaci za rok za wynajem przeciętnej nieruchomości 782 funty miesięcznie (ponad 73 zł więcej niż dziś).

Przeciętna rentowność brutto wynajmu (stosunek rocznego przychodu z czynszu odniesiona do wartości nieruchomości) jest obecnie szacowana na 5% w skali roku – wynika z danych Your Move i Reeds Rains dla Anglii i Walii. Co na pierwszy rzut oka może zaskakiwać, autorzy raportu szacują, że w bieżącym roku przeciętny właściciel nieruchomości może zarobić na wynajmie aż 22,1%. Oznacza to średni zysk na poziomie 40,5 tys. GBP (około 215 tys. zł) w przeliczeniu na jeden dom. Na ten wynik w 63% składa się jednak wzrost cen nieruchomości, a w mniejszości (36%) przychody z wynajmu.

Z punktu widzenia właścicieli, bieżący rok jest bardzo zyskowny nie tylko dzięki wzrostom cen nieruchomości i wysokim czynszom. Pozytywnie na zyskowność wynajmu działa też fakt, że coraz mniej najemców zalega z czynszem. Podczas gdy jeszcze w 2010 roku aż 15% najemców miało z tego tytułu zadłużenie, to dziś wynik ten spadł o połowę. Tylko 7,2% najemców zalega z czynszami. Wciąż jednak kwota, na którą zalegają jest bardzo wysoka. Wrześniowy wynik sugeruje, że łączne zadłużenie najemców wyniosło aż 256 mln GBP (równowartość 1,36 mld zł).

Omnie Anna Prorok

Współpracuje z portalem szybko.pl od 2012 jako ekspert w dziedzinie Nieruchomości na codzień . Zajmuje się redakcją newsów działów Polska, Regiony i Świat. W 2014 uczestniczyła w Targach Mieszkań i Domów organizowanych przez Nowy Adres jako prowadząca seminarium pt. Mieszkanie dla Młodych w Warszawie, Gdańsku i Poznaniu.