Wynajem – będzie drożej

Wynajem – będzie drożej
Możliwość komentowania Wynajem – będzie drożej została wyłączona, 08/08/2011, przez␣, w␣Białystok, Gdańsk, Gdynia, Katowice, Kraków, Lublin, Łódź, miasta, mieszkaniowe, Olsztyn, porady, Poznań, Szczecin, Toruń, Warszawa, Wrocław, wynajem

Dobra wiadomość na dziś, dla studentów poszukujących mieszkań do wynajęcia jest taka, że koszty wynajmu nie są wyższe niż przed rokiem. Co więcej są miasta, w których jest znacznie taniej. W Bydgoszczy średnie koszty wynajmu spadły niemal o 10%. W Toruniu mieszkania 2-pokojowe można wynająć o 90 złotych taniej niż w zeszłym roku, a za 3-pokojowe 70 złotych mniej każdego miesiąca. Taniej jest również w Lublinie, Gdańsku, Gdyni, Poznaniu i Wrocławiu.

Na poziomie porównywalnym z zeszłorocznym utrzymują się koszty wynajmu w Krakowie, a zauważalnie drożej jest w stolicy, gdzie koszty wzrosły średnio o prawie 4%.

60% ankietowanych przez Szybko.pl studentów zadeklarowała miesięczny budżet na wynajem od 300 do 700 złotych. Z badań wynika, że studenci najczęściej mieszkają w 3-4 osobowych grupach, wynajmując mieszkania 2 i 3-pokojowe położone w pobliżu uczelni. Największy budżet muszą posiadać studenci w stolicy. Miesięczne koszty wynajmu 2-pokojowego mieszkania, wynajętego przez 4 osoby to 488 złotych plus opłaty licznikowe miesięcznie. We Wrocławiu jest to 408 złotych plus opłaty, w Krakowie 368, a w Olsztynie czy Bydgoszczy poniżej 300 złotych miesięcznie.

Od dwóch lat mamy do czynienia ze stabilnymi kosztami wynajmu, z tendencją spadkową w niektórych miastach. Może to jednak ulec zmianie ze względu na coraz trudniejszy dostęp do kredytów hipotecznych, umożliwiających zakup mieszkań. Zwiększać się będzie grupa osób, która nie uzyskując kredytu na zakup będzie zmuszona do wynajmowania mieszkań, co w rezultacie może przełożyć się na podniesienie cen przez właścicieli.

Aktualne koszty wynajmu mieszkań

Źródło: Raport Szybko.pl, Metrohouse i Expander

Tagi:␣
adautorfront

Omnie Marta Kosińska

Zajmuję się analizowaniem wtórnego rynku nieruchomości. Pracę rozpoczęłam w agencjach Public Relations i reklamowych. W 2005 roku brałam udział w tworzeniu i wdrażaniu pierwszego serwisu spółki Szybko.pl - www.szybko.pl, a następnie kolejnych portali wprowadzanych na rynek przez Szybko.pl. Od grudnia 2005 przygotowuję analizy rynku nieruchomości, publikowane cyklicznie jako Raport Szybko.pl, Metrohouse i Expandera.