W sejmie trwają prace nad programem MDM

W sejmie trwają prace nad programem MDM

Program Mieszkanie dla Młodych wejdzie w życie 1 stycznia 2014 roku.

W Sejmie odbyło się drugie czytanie projektu ustawy dotyczącej programu Mieszkanie dla Młodych. Aktualne wersja zakłada iż jednorazowa dopłata do kredytu przysługiwałaby osobom, które nie przekroczyły 35. roku życia. Dla rodzin z dziećmi dopłata wzrosłaby z 10 do 15 lub nawet 20 procent wartości kredytu, w zależności od liczby dzieci. Już teraz wiadomo, że do programu nie będzie włączony rynek wtórny.

Rynek wtórny wykluczony

Sekretarz stanu w ministerstwie transportu i budownictwa Piotr Styczeń tłumaczy, że inne rozwiązanie nie ma sensu. Włączenie rynku wtórnego do programu jest może szczytne z punktu widzenia socjalnego, ale z punktu widzenia ekonomicznego i rozwoju mieszkaniowego, byłoby to nieefektywne.
Ograniczenie programu do rynku pierwotnego cieszy deweloperów. Marek Poddany z Polskiego Związku Firm Deweloperskich wyjaśnia, że osoby, które nie będą mogły kupić mieszkania, już niedługo będą mogły je wynajmować na preferencyjnych warunkach. Wszystko zależy jednak od wdrożenia programu wparcia najmu. Niedawno takie rozwiązania zapowiedziało Ministerstwo Finansów.

Większy limit

Powierzchnia mieszkania, które będzie zaliczone do programu, nie może przekraczać 75 metrów kwadratowych. Państwo dopłaci jednak tylko do 50 metrów. Dopłata do kredytu będzie wypłacana jednorazowo, przy jego zaciąganiu. To rozwiązanie, zdaniem Jacka Furgi ze Związku Banków Polskich jest o wiele bezpieczniejsze od tych zastosowanych w Rodzinie na swoim. Program ten przyzwyczaja beneficjentów do niższych rat. Płacą je przez osiem lat. Potem państwo się wycofuje, a raty rosną. Jednorazowa wypłata pozwoli zachować trzeźwe spojrzenie na finanse domowe.

Faworyzowane duże miasta

Eksperci zwracają jednak uwagę na wady rządowych rozwiązań. Zdaniem Bartosza Turka z Lion’ s Banku, z programu będą wyłączeni mieszkańcy małych miejscowości. Wskaźniki, które uzależniają dopłaty spowodują, że beneficjentami będą niemal wyłącznie mieszkańcy dużych miast.
Marcin Jańczuk z Metrohouse zwraca z kolei uwagę, że program nie będzie miał dużego wpływu na rozwój rynku mieszkaniowego. Pieniędzy jest zbyt mało, by rozruszać tę dziedzinę gospodarki.

Sprawdzaj jakie są ceny mieszkań w polskich miastach ceny.szybko.pl

Omnie Marta Kosińska

Zajmuję się analizowaniem wtórnego rynku nieruchomości. Pracę rozpoczęłam w agencjach Public Relations i reklamowych. W 2005 roku brałam udział w tworzeniu i wdrażaniu pierwszego serwisu spółki Szybko.pl - www.szybko.pl, a następnie kolejnych portali wprowadzanych na rynek przez Szybko.pl. Od grudnia 2005 przygotowuję analizy rynku nieruchomości, publikowane cyklicznie jako Raport Szybko.pl, Metrohouse i Expandera.