Telefony, internet i telewizja – jak zmniejszyć wydatki

Telefony, internet i telewizja – jak zmniejszyć wydatki
Możliwość komentowania Telefony, internet i telewizja – jak zmniejszyć wydatki została wyłączona, 15/05/2012, przez␣, w␣Ekonomiczny dom

Większość z nas narzeka na to, jak dużo wydajemy na dom. Często jednak  nawet nie próbujemy obniżyć wysokości rachunków.

Nie trzeba decydować się na wielkie wyrzeczenia, aby oszczędzać. Niekiedy wystarczy jedynie mała zmiana przyzwyczajeń. Oto praktyczne wskazówki, jak nie przepłacać, ale też nie dać się zwariować korzystając z telefonów, internetu i telewizji.

  1. Liczy się przede wszystkim ograniczenie użytkowania sprzętu elektronicznego. Zatrważające są informacje, według których społeczeństwa traktują oglądanie telewizji jako substytut życia towarzyskiego. Być może i ty nie jesteś zadowolony z tego, jak często bezmyślnie przerzucasz kanały albo korzystasz z internetu dla zabicia nudy.
  2. Czy naprawdę potrzebujesz aż tylu kanałów? Na pewno zdarzyło ci się, że chciałeś obejrzeć jakiś film albo program, po czym, przerzucając dziesiątki z nich nie znalazłeś nic, co przyciągnęło by twoją uwagę. Być może oznacza to, że wcale nie potrzebujesz ich aż tylu, a może ograniczenie ich liczby korzystnie wpłynie na twój tryb życia?
  3. Jeśli jednak nie możesz się rozstać z dodatkowymi kanałami, spróbuj przynajmniej poszukać tańszego pakietu. Dzięki temu chociaż częściowo obniżysz wydatki na telewizję, a w perspektywie długoterminowej na pewno przydadzą ci się zaoszczędzone w ten sposób pieniądze.
  4. Sprawdź, co oferują inni operatorzy. Pewnie jesteś przyzwyczajony do swojego operatora telefonu komórkowego. Nie oznacza to jednak, że twój plan taryfowy nie może być lepszy niż jest. Warto wybrać się do konkurencji i przekalkulować, czy nie ma ona lepszych ofert w zanadrzu. Jeśli okaże się, że tak, a obecnie można zmienić operatora bez zmiany numeru, czy nie lepiej jest myśleć długofalowo i wybrać to, co dla nas korzystniejsze?
  5. To samo tyczy się operatorów internetu. Tu także naszym wrogiem jest przyzwyczajenie. Choć wielu z nich zabezpiecza się przed ucieczką do konkurencji, narzucając kary za zerwanie umowy, tuż przed jej wygaśnięciem sprawdźmy, czy nie opłaca się nam przejście na inne oferty.
  6. W pakietach taniej. Szukając atrakcyjnych ofert operatorów sieci komórkowych, internetu, telefonu stacjonarnego i telewizji natrafimy na takie firmy, które oferują wszystko w jednym pakiecie. Często są to najlepsze oferty, a jednocześnie najwygodniejsze. W ten sposób możemy zarówno obniżyć wydatki, jak i liczbę faktur, które musimy opłacać każdego miesiąca.
  7. Unikajmy połączeń międzynarodowych. W tym przypadku nawet kilkunastominutowe rozmowy mogą być bardzo kosztowne. W dzisiejszym świecie łatwo je zastąpić rozmowami przez Skype’a, a także komunikatory internetowe. Pozwalają one na podobną komunikację, jednak mają tę zaletę, że są bezpłatne.

 

Tagi:␣
adautorfront

Omnie Anna Gadzina

Absolwentka anglistyki na Uniwersytecie Warszawskim. Współpracuje z Szybko.pl od 2011 roku. Zajmuje się tematyką międzynarodowych rynków nieruchomości.