Statuetka Quadro za biurowiec PIXEL

Statuetka Quadro za biurowiec PIXEL
Możliwość komentowania Statuetka Quadro za biurowiec PIXEL została wyłączona, 30/10/2013, przez␣, w␣architektura i design, biurowe, infrastruktura, komercyjne, Poznań, wielkopolskie

Piętnasta w historii konkursu statuetka Jana Baptysty Quadro wręczona. Laureatem nagrody została pracownia JEMS Architekci, odpowiedzialna za projekt budynku biurowego PIXEL. Jury uznało, że koncepcja biurowca jest najlepszą, a zarazem pozytywnie zaskakującą realizację architektoniczną jaka w minionym roku powstała w Poznaniu.

Budynek biurowy PIXEL

Budynek biurowy PIXEL

Tradycyjnie już uroczystość wręczenia statuetki odbyła się w Sali Renesansowej poznańskiego Ratusza. Tegoroczna nagroda trafiła do pracowni JEMS Architekci. Wręczył ją wiceprezydent miasta Poznania Jerzy Stępień. Zespół projektowy PIXELA tworzyli: Olgierd Jagiełło, Paweł Natkaniec, Maciej Miłobędzki, Marcin Sadowski, Jerzy Szczepanik – Dzikowski. Przy projekcie współpracowali również: Izabela Leple-Migdalska, Max Potapow, Karol Olechnicki, Piotra Waleszkiewicz, Anna Walewska.

Biuro projektowe JEMS Architekci odebrało statuetkę Jana Baptysty Quadro za projekt biurowca PIXEL

Biuro projektowe JEMS Architekci odebrało statuetkę Jana Baptysty Quadro za projekt biurowca PIXEL

Do konkursu zgłoszonych zostało dziewiętnaście obiektów oddanych do użytku w Poznaniu w 2012 roku. To największa liczba w piętnastoletniej historii tej nagrody.  Dlaczego kapituła konkursu na najlepszą realizację w Poznaniu uhonorowała właśnie ten obiekt?  Kiedy wydawać by się mogło, że w Poznaniu, w kategorii budynków biurowych wszystko zostało już powiedziane, zrealizowano budynek PIXEL. Obiekt wyróżniający się w najlepszym tego słowa znaczeniu. Zaprezentowana przez biuro JEMS Architekci koncepcja zabudowy nadaje zupełnie nową w naszym mieście, pozytywnie zaskakującą formę przestrzenną.  – mówi Jacek Cenkiel, prezes UWI Inwestycje S.A. i przewodniczący Jury.  – Mamy nadzieję, że ta inwestycja będzie impulsem do powstawania kolejnych śmiałych realizacji architektonicznych, które wzbogacą istniejącą tkankę miejską – dodaje.

Nagrodzona inwestycja jest pierwszym z pięciu ekologicznym obiektów w ramach parku biurowców PIXEL. Budynek ma łącznie 10 kondygnacji – 3 podziemne oraz 7 naziemnych.  By ograniczyć energię potrzebną do oświetlenia pomieszczeń, zaprojektowano elewację tak, by ta wpuszczała do wnętrza maksymalnie dużo naturalnego światła. Fasada PIXEL’a od strony ulicy Grunwaldzkiej jest bardzo klasyczna i niemal całkowicie przeszklona. Natomiast od drugiej, wewnętrznej strony, architekci zaprojektowali fasadę składającą się z wystających sześcianów. Powstała między nimi przestrzeń została wypełniona drewnem i zielenią. Wszystko to sprawia wrażenie jakby elewacja budynku przypominała stos poukładanych pudełek. Pracownicy biurowca mogą korzystać z ogólnodostępnych tarasów i ogródków na dachach. Przy budynku zaprojektowano parkingi rowerowe, a w samym obiekcie znalazło się także miejsce  na restaurację i przedszkole dla dzieci pracowników.

 

Ubiegłorocznym laureatem konkursu był autor projektu Murawa Office Park,  Wojciech Grabianowski. W poprzednich latach najlepszymi realizacjami architektonicznymi w Poznaniu były między innymi Collegium Iuridicum Novum (Pracownia Architektoniczna 1997) oraz Biblioteka Wydziału Filologii Polskiej i Klasycznej UAM w Poznaniu (projektu Jacka Bułata).

Omnie Michał

Absolwent politologii Uniwersytetu Adama Mickiewicza o specjalnościach marketing polityczny oraz dziennikarstwo. Ponadto studiował na Wydziale Politologii Uniwersytetu Warszawskiego i Universidade Nove de Lisboa w Portugalii. Zajmuje się tematyką deweloperską i materiałów budowlanych