Skomponuj swoją kotłownię

Skomponuj swoją kotłownię
Możliwość komentowania Skomponuj swoją kotłownię została wyłączona, 30/11/2015, przez␣, w␣budownictwo, Ekonomiczny dom, porady

Kotłownia w naszym domu powinna być niczym orkiestra. Urządzenia tak jak dobrze zgrani muzycy muszą podążać za wskazaniami dyrygenta, którym w tym przypadku jest użytkownik nieruchomości. Dobrze zgrany zespół przez długi czas będzie perfekcyjny i niezawodny. Tak samo będzie z dobrze zaprojektowaną kotłownią, która posłuży nam przez lata. Jak więc dobrać niezawodne urządzenia?

W odpowiednim zaprojektowaniu kotłowni należy korzystać z wiedzy ekspertów. Oczywiście zakładany budżet stanowi pewne ograniczenia jednakże, nieprzemyślane oszczędności na tym etapie, zaprocentują podwyższonymi kosztami eksploatacji w późniejszym użytkowaniu.

Kotłownia z kotłem Atmos_02

Wybór paliwa grzewczego
W przypadku budynków jednorodzinnych, sprawa jest prostsza bo ich lokatorzy mogą wybierać urządzenia opalane każdym dostępnym rodzajem paliwa. Sytuacja mieszkańców budynków wielorodzinnych jest już bardziej skomplikowana, ze względu na ograniczenia techniczne i niejednokrotnie brak miejsca na składowanie opału. Choć w tej drugiej kwestii wyjściem może być zawsze opał workowany, kupowany w mniejszych ilościach, to jednak większość wybiera nie najtańsze choć najwygodniejsze rozwiązanie czyli kocioł gazowy. Z kotłownią z prawdziwego zdarzenia mamy najczęściej do czynienia w budynkach jednorodzinnych. Tutaj wciąż najtańszym paliwem grzewczym jest drewno i węgiel. – Choć paliwa te budzą ostatnio sporo kontrowersji, to jednak wybór kotła o najwyższych parametrach jakości spalania przyniesie spore oszczędności w wydatkach na bieżącą eksploatację, gwarantując jednocześnie ochronę środowiska naturalnego. Warto o tym pamiętać podczas projektowania kotłowni jak i jej modernizacji – mówi Tomasz Bączyk z firmy Mora Polska. Odpowiednio skonstruowane nowoczesne kotły emitują znacznie mniej szkodliwych substancji, niż to powszechnie się uważa. Przykładem jest ich szerokie zastosowanie w krajach Europy zachodniej, jak Austria, Dania czy Szwecja.

Kotłownia z kotłem Atmos

Jak zgrać urządzenia i oszczędzać?
Tak naprawdę każda kotłownia jest inna, bo każdy właściciel nieruchomości ma inne potrzeby i stawia przed zakładanym systemem grzewczym inne wyzwania. – Aby optymalnie dobrać rozwiązanie dla naszego domu, każdy użytkownik musi odpowiedzieć sobie na kilka podstawowych pytań: w jakim zakresie system ma być bezobsługowy, który rodzaj opału będzie podstawowym i ile dodatkowych źródeł ciepła, jak kominek z płaszczem wodnym czy kolektory słoneczne, będziemy w przyszłości chcieli wykorzystać – mówi Tomasz Bączyk z firmy Mora Polska – Dopiero posiadając te informacje, oparciu o parametry techniczne nieruchomości ekspert jest w stanie dopasować urządzenia tak, by skomponować optymalne rozwiązanie pod kątem funkcjonalności, ekonomii eksploatacji i wielkości kotłowni. Wtedy też możemy oszacować koszt jej wykonania, gdyż sam kocioł stanowi zaledwie jedną trzecią ceny całej kotłowni – dodaje. Odpowiedni dobór kotła wraz z dopasowaniem urządzeń towarzyszących, takich jak akumulator ciepła czy kominek z płaszczem wodnym, może zaowocować obniżeniem nawet o połowę kosztów ogrzewania domu i ciepłej wody użytkowej. Dopasowany kocioł, który działa w najlepszych parametrach spalania zużywa znacznie mniej paliwa, co ma swój wyraźny wydźwięk ekonomiczny w naszym portfelu. Idealne spalanie to również mniejsza ilość popiołu i osadów w kotle i kominie, a co za tym idzie sporo mniej pracy przy czyszczeniu kotła. Doskonałe spalanie to również nasz wkład w ekologię poprzez dbałość o czyste powietrze.

Domowa kotłownia nie powinna być dziełem przypadku, lecz dobrze skomponowanym i zgranym ze sobą zestawem urządzeń, które będą dobrane przez eksperta. To, w jaki sposób ją zaprojektujemy na początku, pozwoli nam przez wiele następnych lat cieszyć się niskimi kosztami eksploatacji nieruchomości.

Omnie Michał

Absolwent politologii Uniwersytetu Adama Mickiewicza o specjalnościach marketing polityczny oraz dziennikarstwo. Ponadto studiował na Wydziale Politologii Uniwersytetu Warszawskiego i Universidade Nove de Lisboa w Portugalii. Zajmuje się tematyką deweloperską i materiałów budowlanych