Piętro /fragment książki/

Piętro  /fragment książki/
Możliwość komentowania Piętro /fragment książki/ została wyłączona, 27/05/2011, przez␣, w␣apartamenty, domy, kredyty, mieszkania, mieszkaniowe, nieruchomości, porady, prawo

Kolejny fragment książki „Jak korzystnie kupić lub sprzedać mieszkanie” autorstwa Jacka Chołoniewskiego. Książkę tę można kupić na www.JakKupicMieszkanie.net . Użytkownicy portalu abcNieruchomości do każdej zamówionej książki otrzymają oryginalny prezent – płaską lupę o formacie karty kredytowej w estetycznym pokrowcu. Aby otrzymać ten prezent należy podać przy zakupie kod promocji: ABC.

Z wyższych pięter jest zazwyczaj ładniejszy widok. Dlatego w nowo wybudowanych blokach z reguły im wyższe piętro, tym wyższa cena mieszkania. Z drugiej strony im wyższe piętro tym większe kłopoty w przypadku awarii windy (a także w przypadku pożaru). Mieszkanie na ostatnim piętrze znajduje się tuż pod dachem co powoduje, że może w nim być bardzo gorąco podczas słonecznych dni; że może być zalewane przez wodę (gdy dach przecieka); że może łatwiej zakraść się do niego złodziej…

Na najniższej kondygnacji, czyli na parterze, jeśli nie zasłonisz okien, przechodnie będą „zaglądać ci w talerz”. W Polsce ludzie bardzo tego nie lubią (cenią sobie prywatność), a także boją się włamania (o które na parterze najłatwiej). Jeśli te wady mieszkania na parterze ci nie przeszkadzają – wygrałeś, bo mieszkania parterowe są z reguły wyraźnie tańsze niż te na wyższych piętrach. Co więcej, czasem do mieszkań na parterze przynależy bonus w postaci ogródka. Warto też zaznaczyć, że parter parterowi nierówny. W niektórych budynkach jest tak zwany wysoki parter. Mieszkania na nim położone niewiele się różnią od tych na wyższych kondygnacjach.

Liczba pięter w budynku

Im wyższy budynek, tym więcej osób będzie użytkować jego wejście, klatki schodowe, windy, i tym bardziej będą one narażone na zniszczenie i zabrudzenie. Niski budynek (o małej liczbie pięter) może oznaczać wysokie opłaty za użytkowanie wieczyste gruntu (przypadające na jedno mieszkanie), na którym stoi.

Tagi:␣
adEstymator

Omnie Jacek Chołoniewski

Niezależny analityk i dziennikarz ekonomiczny. Były pracownik naukowy PAN i UW, doktor nauk fizycznych. Dyrektor generalny wydawnictwa Estymator.