Nowy Świat najdroższą ulicą handlową w Polsce i 45 na Świecie

Nowy Świat najdroższą ulicą handlową w Polsce i 45 na Świecie
Możliwość komentowania Nowy Świat najdroższą ulicą handlową w Polsce i 45 na Świecie została wyłączona, 13/11/2013, przez␣, w␣handlowe, Headline, komercyjne, marketing nieruchomości, miasta, nieruchomości, Warszawa

Causeway Bay w Hongkongu ponownie została najdroższą lokalizacją handlową świata, według najnowszego zestawienia przygotowanego przez firmę doradczą Cushman & Wakefield. Nowojorska Piąta Aleja była druga w rankingu. Najwyższe czynsze za lokal handlowy w Europie notuje się natomiast na Polach Elizejskich w Paryżu. W raporcie „Główne ulice handlowe na świecie” Polskę reprezentował warszawski Nowy Świat, który zajął 45 pozycję.

Raport, przygotowywany przez firmę Cushman & Wakefield od 25 lat, porównuje czynsze w najważniejszych 334 lokalizacjach handlowych w 64 krajach. Premiera jego najnowszej edycji odbyła się na targach MAPIC w Cannes, jednym z najważniejszych na świecie wydarzeń dla branży nieruchomości handlowych. Główny ranking obejmuje po jednej najdroższej lokalizacji z każdego państwa. Raport nie porównuje średnich czynszów, lecz jest sporządzony w oparciu o najwyższe możliwe do uzyskania stawki najmu w tych lokalizacjach.

Zgodnie z danymi czynsz na Nowym Świecie w Warszawie, najdroższej ulicy w Polsce, który wynosi 996 EUR za mkw. rocznie, plasuje nas na 45 pozycji. W regionie Nowy Świat wyprzedził m.in. ulice z Bukaresztu, czy Sofii, ale przegrał z czeską Pragą, czy stolicą Ukrainy. Stawka najmu na Nowym Świecie jest ponad 25-krotnie niższa, niż w Causeway Bay w Hongkongu. Jest również poniżej średniej europejskiej (2.154 EUR/mkw./rocznie) oraz średniej dla Europy Środkowo-Wschodniej (1.104 EUR/mkw./rocznie).

Oprócz zestawienia światowego firma Cushman & Wakefield przygotowała również ranking 12 najdroższych lokalizacji w Polsce. Tuż za Nowym Światem ponownie znalazła się w nim ulica Floriańska w Krakowie z czynszem na poziomie 936 EUR za mkw. rocznie. Trzecie miejsce należy do warszawskiej ul. Chmielnej (828 EUR/mkw./rocznie). Na pozostałych ulicach odnotowywane są już znacznie niższe stawki najmu, a zestawienie zamyka ul. Piotrkowska w Łodzi (312 EUR/mkw./rocznie). Większość ulic zachowała swoje pozycje sprzed roku, jedynie ul. 3 Maja w Katowicach wyprzedziła poznańską ul. Półwiejską i weszła tym samym do pierwszej piątki zestawienia.

Awans ul. 3 Maja w rankingu był możliwy dzięki jej rewitalizacji. Przebudowano pobliski dworzec PKP oraz oddano do użytku Galerię Katowicką. Z kolei w Warszawie sytuacja poprawi się po oddaniu II linii metra. Dotyczyć to będzie głównie, prostopadłej do Nowego Światu, ulicy Świętokrzyskiej. Ulica handlowa to często jedyne miejsce, które brane jest pod uwagę przy ekspansji przez niektóre marki luksusowe. Niestety problemy z własnością nieruchomości czy adaptacją i renowacją lokali wpływają na wolniejszy rozwój tych lokalizacji” – powiedział Tomasz Górski, Starszy Negocjator, dział powierzchni handlowych, Cushman & Wakefield.

W globalnym rankingu pierwsza trójka pozostała bez zmian. Pierwsze miejsce należy ponownie do Causeway Bay w Hongkongu(24.983 EUR/mkw./rocznie), druga jest Piąta Aleja w Nowym Jorku (20.702 EUR/mkw./rocznie), a trzecie paryskie Pola Elizejskie (13.255 EUR/mkw./rocznie), które zanotowały jeden z największych na świecie wzrostów czynszów o prawie 40%. Jednak gdyby główny ranking obejmował więcej niż jedną ulicę z każdego kraju, to w pierwszej dziesiątce najdroższych ulic handlowych na świecie znalazłyby się aż trzy ulice z Hongkongu i cztery z Nowego Jorku, co pokazuje siłę tych lokalizacji. Warto odnotować również, że o ile w Causeway Bay o dobrą lokalizację konkurują nie tylko marki luksusowe, to na Piątej Alei największe tegoroczne otwarcia dotyczyły ekspansji najdroższych marek. Nowe sklepy otworzyły tam m.in. Ralph Lauren (ponad 4.250 mkw.), Valentino (1.700 mkw.) i Cartier (ponad 835 mkw.).

Czynsze w 285 lokalizacjach z 334 objętych rankingiem pozostały stabilne lub nieznacznie wzrosły (3,2%) w porównaniu z ubiegłym rokiem.

Najdroższe ulice handlowe w Polsce w 2013 r.:

Pozycja

Miasto

Lokalizacja


euro/mkw./rok

Zmiana w %

1

Warszawa

ul. Nowy Świat

996

-2,4%

2

Kraków

ul. Floriańska

936

-1,3%

3

Warszawa

ul. Chmielna

828

-2,8%

4

Warszawa

ul. Marszałkowska

696

-4,9%

5

Katowice

ul. 3 Maja

672

-3,4%

6

Poznań

ul. Półwiejska

660

-5,2%

7

Warszawa

Plac Trzech Krzyży

636

-3,6%

8

Warszawa

Al. Jerozolimskie

552

-4,2%

9

Wrocław

ul. Świdnicka

492

-8,9%

10

Szczecin

Al. Niepodległości

396

-2,9%

11

Gdynia

ul. Świętojańska

372

-6,1%

12

Łódź

ul. Piotrkowska

312

-3,7%

Źródło: „Main Streets Across the World” – raport firmy Cushman & Wakefield.

Dziesięć najdroższych ulic handlowych na świecie wg krajów w 2013 r.

Pozycja w 2013 r.

Pozycja w 2012 r.

Kraj

Miasto

Lokalizacja

euro/mkw./rok

1

1

Hongkong (Chiny)

Hongkong

Causeway Bay

24 983

2

2

USA

Nowy Jork

Piąta Aleja

20 702

3

3

Francja

Paryż

Pola Elizejskie

13 255

4

6

Wielka Brytania

Londyn

New Bond Street

8 666

5

4

Japonia

Tokio

Ginza

8 152

6

8

Włochy

Mediolan

Via Montenapoleone

7 500

7

7

Szwajcaria

Zurych

Bahnhofstrasse

7 236

8

5

Australia

Sydney

Pitt Street Mall

7 042

9

9

Korea Płd.

Seul

Myeongdong

6 063

10

11

Austria

Wiedeń

Kohlmarkt

4 440

45

43

Polska

Warszawa

Nowy Świat

996

Źródło: „Main Streets Across the World” – raport firmy Cushman & Wakefield.

Dalsze informacje:

Iwona Anna Skalska Jan Zaworski

Dyrektor ds. Marketingu, Cushman & Wakefield First Public Relations

Tel: + 48 22 820 20 20 /603 068 326 Tel: +48 502 502 438

e-mail: [email protected]e-mail: [email protected]

Nota dla Wydawcy:

  1. Metodologia badania

Informacje przedstawione w niniejszym raporcie zostały zgromadzone w ramach obszernego badania przeprowadzonego przez biura firmy Cushman & Wakefield na całym świecie według stanu na czerwiec 2013 r.

Dane dotyczące wysokości czynszów za powierzchnie handlowe odzwierciedlają opinie naszych pracowników na temat czynszu możliwego do uzyskania dla standardowego lokalu handlowego w najbardziej atrakcyjnych rejonach w 334lokalizacjach w 64 krajach na całym świecie. Nie uwzględniają one ponoszonych przez najemców składników opłat eksploatacyjnych takich jak ubezpieczenie budynku, lokalne podatki i koszty konserwacji.

Naszym celem było przedstawienie jak najbardziej rzetelnego porównania. Jednak musieliśmy wziąć pod uwagę pewne ograniczenia takie jak różnice w rozkładzie powierzchni, ograniczenia wynikające z planów zagospodarowania przestrzennego oraz specyficzne postanowienia umów najmu dotyczące okresu najmu, waloryzacji czynszów oraz cesji umowy najmu.

Dla celów niniejszego badania przyjęto, że standardowy lokal przy głównej ulicy handlowej to zasadniczo lokal o powierzchni handlowej wynoszącej 150-200 mkw. i witrynie o szerokości 6-8 metrów. Jednak zważywszy na różnorodność obiektów handlowych na poszczególnych rynkach powyższa definicja może także obejmować lokale o innych parametrach.

Przedstawione czynsze odzwierciedlają opinie firmy na temat wysokości czynszów możliwych do uzyskania z najlepszych powierzchni handlowych. Nie podajemy czynszów wywoławczych ani najwyższych z możliwych.

Czynsze w większości krajów podano w walucie lokalnej i przeliczono na USD dla celów porównawczych.

  1. Informacja o firmie

Cushman & Wakefield jest wiodącą na świecie firmą świadczącą usługi doradcze na rynku nieruchomości komercyjnych. Reprezentuje klientów na każdym etapie procesu najmu i inwestycji w nieruchomości oraz cieszy się silną pozycją na najważniejszych rynkach świata, o czym świadczy udział firmy w wielu istotnych transakcjach nieruchomościowych. Firma Cushman & Wakefield została założona w 1917 r. i obecnie zatrudnia ponad 16 000 pracowników w 250 biurach w 60 krajach. Oferuje pełen zakres zintegrowanych usług dotyczących wszystkich rodzajów nieruchomości na całym świecie, w tym usług w zakresie najmu, sprzedaży i zakupu, finansowania dłużnego i kapitałowego, bankowości inwestycyjnej, usług korporacyjnych, zarządzania nieruchomościami, obiektami i projektami, doradztwa i wyceny. Firma Cushman & Wakefield zarządza aktywami o wartości ok. 4 mld USD. Jest uznanym liderem w dziedzinie badań rynków nieruchomości oraz publikuje informacje i badania rynkowe na stronie www.cushmanwakefield.com/knowledge.

Przesyłane informacje nie stanowią informacji handlowej w rozumieniu ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 r. (Dz.U. Nr 144, poz. 1204), lecz mają jedynie charakter ogólno informacyjny o danej branży. Jeżeli jednak nie życzą sobie Państwo otrzymywać tego typu informacji od Cushman & Wakefield Polska Sp. z o.o., prosimy o informację zwrotną na adres e-mail: [email protected].

Omnie Anna Prorok

Współpracuje z portalem szybko.pl od 2012 jako ekspert w dziedzinie Nieruchomości na codzień . Zajmuje się redakcją newsów działów Polska, Regiony i Świat. W 2014 uczestniczyła w Targach Mieszkań i Domów organizowanych przez Nowy Adres jako prowadząca seminarium pt. Mieszkanie dla Młodych w Warszawie, Gdańsku i Poznaniu.