Nagroda im. Jana Baptysty Quadro

Nagroda im. Jana Baptysty Quadro
Możliwość komentowania Nagroda im. Jana Baptysty Quadro została wyłączona, 29/11/2011, przez␣, w␣inwestycje, lokalne, Poznań, wielkopolskie

Zdobywcą tegorocznej, trzynastej w historii konkursu statuetki im. Jana Baptysty Quadro została Pracownia Architektoniczna 1997 Sp. z o.o. Jury konkursu uznało, że zaprojektowany przez nią budynek dydaktyczny Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu jest najlepszą realizację architektoniczną w minionym roku.

Tradycyjnie, uroczystość wręczenia nagrody odbyła się w Sali Renesansowej poznańskiego Ratusza. Budynek ten swój obecny kształt otrzymał właśnie dzięki patronowi nagrody Janowi Baptyście Quadro. Trzynasta edycja okazała się szczęśliwa dla Pracowni Architektonicznej 1997 Sp. z o.o. – Architektura jest czymś ponadczasowym, a takie realizacje powinny bronić się przez kolejne pokolenia. Jestem zadowolony z tego, że obiekt powstał w tym właśnie miejscu. Ważne dla Poznania jest to, że Kampus pozostaje w centrum miasta – mówił Prezydent miasta Poznania Ryszard Grobelny wręczając nagrodę architektom reprezentującym pracownię: Krzysztofowi Frąckowiakowi, Aleksandrze Korneckiej, Katarzynie Weiss.


W tym roku do konkursu zostało zgłoszonych siedem obiektów powstałych w 2010 roku w Poznaniu, w tym nagrodzony w międzynarodowym konkursie European Property Awards Skalar Office Center.
Z jakiego powodu kapituła konkursu na najlepszą realizację w Poznaniu uhonorowała właśnie ten obiekt? – Budynek Wydziału Prawa i Administracji UAM w niebanalny sposób wpisuje się w tkankę miejską, zagospodarowując jednocześnie ważny dla miasta fragment przestrzeni publicznej – mówi Jacek Cenkiel prezes UWI Inwestycje S.A. i przewodniczący Jury – Z drugiej zaś strony budynek ten jest świetnym wzorem dla dalszych tego typu działań architektonicznych w tej części Poznania – dodaje Jacek Cenkiel.
Jednocześnie należy zauważyć, że to już trzeci budynek wyróżniony przez kapitułę konkursu, który sfinansowany został ze środków Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. – Ten obiekt, to kolejny przykład na to, jak władze uniwersyteckie stają się swoistym mecenasem dobrej architektury w Poznaniu. Jak widać inwestycje realizowane przez UAM stanowią ciekawe połączenie funkcjonalności budynków użyteczności publicznej z architektonicznym ładem i estetyką – mówi Jacek Cenkiel.
Ubiegłorocznym laureatem nagrody był Jacek Bułat, autor projektu biblioteki Wydziału Filologii Polskiej i Klasycznej UAM w Poznaniu, a w 2003 statuetkę otrzymał Jerzy Gurawski za projekt Kampusu na Morasku.
Warto przypomnieć, że w historii konkursu, najwięcej, bo aż trzy statuetki otrzymało Studio ADS należące do Piotra Barełkowskiego i Przemysława Borkowicza. To właśnie w tej pracowni powstał projekt Pawilonu nr 8 MTP, terminalu pasażerskiego Poznańskiego Portu Lotniczego Ławica oraz Starego Browaru.

Omnie Michał

Absolwent politologii Uniwersytetu Adama Mickiewicza o specjalnościach marketing polityczny oraz dziennikarstwo. Ponadto studiował na Wydziale Politologii Uniwersytetu Warszawskiego i Universidade Nove de Lisboa w Portugalii. Zajmuje się tematyką deweloperską i materiałów budowlanych