Moda na rynku nieruchomości się zmienia, ale następuje to powoli

Moda na rynku nieruchomości się zmienia, ale następuje to powoli
Możliwość komentowania Moda na rynku nieruchomości się zmienia, ale następuje to powoli została wyłączona, 07/02/2012, przez␣, w␣Łódź, mieszkania, mieszkaniowe, Poznań, Warszawa, Wrocław

W Łodzi – Bałuty, w Poznaniu – Stare Miasto, a we Wrocławiu – Krzyki – te dzielnice cieszą się szczególnym sentymentem mieszkańców, zarówno jeśli chodzi o plany zakupowe, jak i faktycznie przeprowadzone transakcje kupna/sprzedaży nieruchomości – wskazują dane Home Broker. Kraków i Warszawa takich silnych liderów nie mają. W stolicy na uwagę zasługuje przewaga Pragi Południe nad Ursynowem.

Nawet najbardziej wymarzona lokalizacja, o której myśli przyszły nabywca mieszkania może rozczarować, gdy pozna on konkretne warunki cenowe czy dostępność ofert. I odwrotnie. Z pozoru nieciekawa dzielnica może zyskać w oczach klienta, gdy zorientuje się on, że tylko tam stać go na mieszkanie lub też uświadomi sobie, że w tej lokalizacji ma do wyboru wiele mieszkań. Home Broker sprawdził, jak preferencje klientów przekładają się na faktyczne transakcje. Wzięliśmy pod uwagę dane z rynku wtórnego, z ostatnich dwunastu miesięcy. Uwaga! Badanie preferencji prowadzone było przed spotkaniem z doradcą ds. nieruchomości, przedstawiającym oferty mieszkań.

Uzyskane wyniki potwierdzają, że na rynku nieruchomości możemy mówić o pewnych stereotypach. Choć udziały poszczególnych dzielnic w ciągu ostatnich dwóch lat uległy zmianie, to najchętniej wybierane dzielnice, w większości wypadków, są nimi nadal. Tak jest w Poznaniu, Wrocławiu czy w Warszawie. Spore roszady w rankingu ulubionych dzielnic miały jednak miejsce w Krakowie. Wygląda więc na to, że moda na rynku nieruchomości się zmienia, ale następuje to powoli.

 

 

Tagi:␣
front

Omnie Katarzyna Siwek

Dyrektor Działu Analiz Home Broker. Specjalizuje się w rynku nieruchomości oraz wybranych obszarach rynku finansowego i makroekonomii. Cechuje ją unikalne spojrzenie na gospodarkę i rynek kapitałowy – przez pryzmat rynku nieruchomości.