Mieszkania tanieją, limity rosną

Mimo zapowiedzi ograniczenia, a wręcz zamknięcia programu Rodzina na swoim, w II kwartale w większości lokalizacji wskaźniki kwalifikujące mieszkania do zakupu za kredyt z dopłatą wzrosły. Dzięki temu niemal we wszystkich miastach wojewódzkich łatwo o mieszkanie, które można kupić za preferencyjny kredyt. Najbardziej zwiększyły się szanse kupujących we Wrocławiu i woj. zachodniopomorskim, o ponad 30 p.p wzrosła liczba mieszkań spełniających kryteria, w woj. dolnośląskim, Katowicach i Kielcach wzrost ma skalę 20 p.p.. W efekcie ostatnich zmian limitów, ale także spadków cen, w Bydgoszczy, Toruniu, Kielcach, Łodzi a także w woj. łódzkim, podkarpackim, śląskim i świętokrzyskim ponad 90% wystawionych na sprzedaż mieszkań można kupić uzyskując kredyt z dopłatą.

W największym stopniu, o ponad 736 złotych, wzrósł poziom wskaźnika w Warszawie. Dzięki zmianom 62% wystawionych ofert spełnia kryteria cenowe i wielkości i jest to najwyższy poziom w historii funkcjonowania programu Rodzina na Swoim. Z drugiej strony wskaźnik dla woj. mazowieckiego obniżył się o niemal 500 złotych i jest aktualnie o 46% niższy od warszawskiego. Ze względu na to, iż duża część ogłoszeń sprzedaży pochodzi z podwarszawskich miejscowości, gdzie ceny są nieznacznie tylko niższe niż w stolicy, w województwie mazowieckim jedynie 18% ofert sprzedaży spełnia kryteria programu. Województwo mazowieckie i Lublin są lokalizacjami, gdzie najtrudniej o odpowiednią ofertę. W Krakowie i woj. małopolskim odsetek mieszkań spełniających warunki nadal jest stosunkowo niski w porównaniu z resztą Polski (odpowiednio 30 i 37%), jednak wzrósł on o 2 i 12 punktów procentowych.

W przypadku 7 lokalizacji wskaźniki zostały obniżone o 100 i więcej złotych, co skutkuje obniżeniem dostępności mieszkań o 20 p.p w woj. kujawsko-pomorskiego., 16 p.p. w woj. pomorskim i 14 p.p. w Olsztynie.

Kolejne, pozytywne dla kupujących zmiany zapewne zachęcą ich do zintensyfikowania poszukiwań i zamknięcia transakcji przed nieuchronnym wprowadzeniem ograniczeń w programie Rodzina na Swoim. Wraz ze zjawiskiem sezonowości na rynku nieruchomości powinno to skutkować ożywieniem rynku i zwiększeniem liczby transakcji.

 

Źródło: Raport Szybko.pl, Metrohouse i Expandera

Omnie Marta Kosińska

Zajmuję się analizowaniem wtórnego rynku nieruchomości. Pracę rozpoczęłam w agencjach Public Relations i reklamowych. W 2005 roku brałam udział w tworzeniu i wdrażaniu pierwszego serwisu spółki Szybko.pl - www.szybko.pl, a następnie kolejnych portali wprowadzanych na rynek przez Szybko.pl. Od grudnia 2005 przygotowuję analizy rynku nieruchomości, publikowane cyklicznie jako Raport Szybko.pl, Metrohouse i Expandera.