Mądry Polak przed szkodą, czyli chroń swoją tożsamość!

Mądry Polak przed szkodą, czyli chroń swoją tożsamość!
Możliwość komentowania Mądry Polak przed szkodą, czyli chroń swoją tożsamość! została wyłączona, 05/07/2011, przez␣, w␣finanse, kredyty, miasta, porady

Skradziony dokument tożsamości może posłużyć złodziejom np. do zaciągnięcia kredytu lub zakupienia czegoś na raty. O tym, jak nie stać się ofiarą przestępstwa bankowego, nie tylko w czasie wakacyjnych wojaży, instruuje ekspert porównywarki finansowej Comperia.pl

 

Co grozi Polakom i jak duże jest to zagrożenie?

Utrata dokumentów tożsamości to poważny problem i nie chodzi jedynie to koszt czy czas jego ponownego wyrobienia. Istnieje całkiem duże ryzyko, że np. dowód osobisty wpadnie w niepowołane ręce. Przestępcy w imieniu ofiar takich kradzieży mogą:

–         Wyłudzić kredyt w banku

–         Dokonać zakupu danego towaru z odroczonym terminem płatności

–         Podpisać umowę najmu np. mieszkania, aby ukraść dobytek lub uniknąć opłat

–         Przywłaszczyć wypożyczoną rzecz.

Jak wynika z danych zebranych przez Związek Banków Polskich, tylko w jednym segmencie produktowym – kredytach gotówkowych – w ubiegłym roku do wszystkich banków złożono ponad 1800 fałszywych wniosków kredytowych na łączną kwotę blisko 100 milionów złotych.

W całym 2010 roku udało się udaremnić około 7,5 tys. prób wyłudzenia kredytów przez oszustów posługujących się cudzymi dokumentami tożsamości, zaś wartość wszystkich tych pożyczek przekroczyła 450 mln złotych. O taką kwotę byliby ubożsi Polacy, gdyby pracownicy banków w porę nie zorientowali się, że mają do czynienia z kimś innym niż to wynika z przedkładanych dokumentów.

 

Jak chronić swoją tożsamość i swoje pieniądze?

Na opisywane ryzyko narażone są w dużym stopniu osoby niebędące klientami banków. Wynika to z faktu, że instytucje finansowe nie mają o takich ludziach żadnej wiedzy, a ponadto stanowią oni najczęstszy cel oszustów. Dlatego też takie osoby powinny zastrzec dokumenty tożsamości w pierwszej kolejności. Zastrzeżeniu podlega m.in.:

  • Dowód osobisty
  • Paszport
  • Karta stałego pobytu
  • Prawo jazdy
  • Dowód rejestracyjny
  • Książeczka wojskowa, marynarska
  • Karty płatnicze

 

Tabela: Praktyczne porady

Co zrobić, aby…
 

Uchronić się przed utraceniem dokumentów?

 

Nie narazić się na straty materialne w wyniku ich utraty?

 

unikać eksponowania dokumentów (szczególnie w zatłoczonych miejscach),

 

Jeśli je nam ukradziono, to należy powiadomić Policję.

 

nie zostawiać ich w samochodzie (a już na pewno nie na widoku),

 

Zastrzec je w międzybankowym systemie „Dokumenty Zastrzeżone”. Można to zrobić w każdej placówce bankowej w Polsce.*

 

nosić zawsze zamknięte torebki, saszetki lub plecaki,

 

Zawiadomić nasz bank o zaistniałej sytuacji i upewnić się, że bank nie może „nam” przyznać choćby tylko kilkusetzłotowej pożyczki.

nie spuszczać z oka swego bagażu.  

Poinformować o tym najbliższy organ gminy lub placówkę konsularną, gdzie można wyrobić nowy dokument.

Źródło: opracowanie własne

*takich oddziałów jest około 22 tys. w całym kraju, lista instytucji-uczestników systemu jest dostępna na stronie www.dokumentyzastrzezone.pl

 

Bankowcy bez wyobraźni

Równocześnie, jak dowiedziała się Comperia.pl, w niektórych bankach nadal dochodzi do karygodnych sytuacji (chociaż są one incydentalne), ukazujących niedostatek wiedzy lub wyobraźni u osób tam pracujących. Mowa o sytuacjach, w których do banku zgłasza się klient, któremu ukradziono portfel wraz z kartą płatniczą i dokumentami tożsamości.

Cel takiego zgłoszenia jest prosty: zastrzeżenie karty. Przyjmujący zgłoszenie pracownik w odpowiednim rejestrze danych ma obowiązek niezwłocznego zastrzeżenia karty (tak debetowej, kredytowej, jak i przedpłaconej) oraz zaznaczenie w systemie, że osoba o takich danych personalnych nie może (aż do odwołania) zaciągnąć w żadnym banku jakiejkolwiek pożyczki.

Tymczasem zdarza się, że o ile karta zastrzeżona zostanie w ciągu kilku minut, to informacja o tymczasowym braku dostępu do kredytów trafia do systemu nawet po kilku dniach. A przecież pośpiech w takim momencie jest jak najbardziej wskazany. Znalazłszy się w sytuacji okradzionego klienta warto zatem upewnić, czy wszelkie procedury mające na cele zabezpieczenie zarówno środków na naszym koncie, jak i tych, co do których dysponujemy zdolnością kredytową, zostały przez bank dopełnione.


Bujanie w obłokach

Dla przeważającej większości Polaków wakacje to okres, kiedy pozwalamy sobie na rozluźnienie. Niestety od czujności i kontroli nad finansami osobistymi nie można wziąć sobie urlopu. Dla złodziei to czas „żniw”, dlatego warto zaapelować o uwagę, roztropność, a także ostrożne obdarzanie zaufaniem nieznajomych. Nikt wszak nie życzy sobie problemów w czasie swojego wypoczynku. Warto o tym pamiętać i wbrew znanemu przysłowiu być Polakiem „mądrym przed szkodą”.

 

Paweł Puchalski

Porównywarka finansowa Comperia.pl

Omnie Marta Kosińska

Zajmuję się analizowaniem wtórnego rynku nieruchomości. Pracę rozpoczęłam w agencjach Public Relations i reklamowych. W 2005 roku brałam udział w tworzeniu i wdrażaniu pierwszego serwisu spółki Szybko.pl - www.szybko.pl, a następnie kolejnych portali wprowadzanych na rynek przez Szybko.pl. Od grudnia 2005 przygotowuję analizy rynku nieruchomości, publikowane cyklicznie jako Raport Szybko.pl, Metrohouse i Expandera.