Lizboński sposób na komunikację miejską

Lizboński sposób na komunikację miejską
Możliwość komentowania Lizboński sposób na komunikację miejską została wyłączona, 23/11/2011, przez␣, w␣Europa, infrastruktura, świat

Pomysłem na ratowanie zadłużonych spółek transportu miejskiego ma być specjalny podatek za prowadzenie stacji paliw.

Jak poinformował Antonio Costa, prezydent Lizbony, środki pochodzące z opodatkowania stacji paliw na terenie całej stołecznej aglomeracji będą służyć ratowaniu spółek transportu miejskiego, znajdujących się w „katastrofalnym stanie”.

Władze Lizbony chcą, aby nowy podatek został wliczony w cenę jednego litra paliwa i „odstraszał” od korzystania z aut na terenie stolicy i okolic. Urząd Miasta zamierza narzucić wszystkim gminom aglomeracji lizbońskiej wprowadzenie podatku o identycznej wysokości w celu uniknięcia wzajemnej rywalizacji pomiędzy lokalnymi samorządami.

„Dzięki wprowadzeniu nowego podatku, udałoby się nam rozłożyć koszty opłat pomiędzy właścicieli i klientów stacji benzynowych. Mamy nadzieję, że droższa cena paliwa w stolicy będzie skuteczną zachętą do korzystania ze środków komunikacji miejskiej”, stwierdził Antonio Costa.

Dodatkowym źródłem środków na lizbońską komunikację miejską ma być część wpływów trafiających dotychczas do partnerstw publiczno-prywatnych z tytułu opłat za wjazd do stolicy autostradami. „Czas najwyższy renegocjować te warunki w taki sposób, aby część tych środków trafiało również do miasta”, dodał prezydent Lizbony.

Zdaniem Antonia Costy, wprowadzenie dodatkowych opłat jest jedynym „rozsądnym rozwiązaniem” dla uratowania zadłużonych spółek komunikacji miejskiej w stolicy Portugalii.

Źródło: PAP Photo E. Covilla (CC-BY)

Tagi:␣
adautorfront

Omnie Marta Kosińska

Zajmuję się analizowaniem wtórnego rynku nieruchomości. Pracę rozpoczęłam w agencjach Public Relations i reklamowych. W 2005 roku brałam udział w tworzeniu i wdrażaniu pierwszego serwisu spółki Szybko.pl - www.szybko.pl, a następnie kolejnych portali wprowadzanych na rynek przez Szybko.pl. Od grudnia 2005 przygotowuję analizy rynku nieruchomości, publikowane cyklicznie jako Raport Szybko.pl, Metrohouse i Expandera.