Jakie mieszkania kwalifikują się do MdM

Jakie mieszkania kwalifikują się do MdM
Możliwość komentowania Jakie mieszkania kwalifikują się do MdM została wyłączona, 02/01/2014, przez␣, w␣Headline, MdM, mieszkania, mieszkaniowe, porady, prawo

O kredyt z dopłatami można ubiegać się w wypadku zamiaru kupna spełniającej warunki ustawy nieruchomości z rynku pierwotnego, ale tylko pod warunkiem, że jest kupowana na kredyt zaciągnięty w złotych na minimum 15 lat i w kwocie odpowiadającej co najmniej połowie ceny nabywanej nieruchomości.

Program obejmuje nieruchomości spełniające wszystkie poniższe warunki:

– jest położona na terytorium Polski,
– pochodzi z rynku pierwotnego (została po raz pierwszy zasiedlona przez nabywcę),
– będzie zaspokajała potrzeby mieszkaniowe beneficjenta,
– jej powierzchnia nie przekracza 75 mkw. (mieszkanie) lub 100 mkw. (dom), przy czym jest to o 10 mkw. więcej (odpowiednio 85 mkw. i 110 mkw.) dla beneficjentów z co najmniej trójką dzieci,
– jej cena mieści się w limitach cenowych wyznaczonych dla danej gminy.

Jak ustalane są limity cenowe w MdM?

Do wyznaczenia limitu wykorzystywane są tzw. wskaźniki przeliczeniowe kosztu odtworzenia 1 mkw. powierzchni użytkowej budynków mieszkalnych w danej gminie, publikowane przez wojewodów. Do obliczeń brana jest średnia arytmetyczna z dwóch ostatnich odczytów wskaźnika (zmienia się on co pół roku), którą powiększa się o 10 proc. i to jest właśnie limit cenowy w MdM.

Na obszarze danego województwa są trzy limity cenowe:
– dla miasta będącego siedzibą wojewody i/lub sejmiku samorządowego;
– dla gmin sąsiadujących z tymi miastami;
– dla pozostałych obszarów danego województwa.

W gminach bezpośrednio sąsiadujących z miastami wojewódzkimi pod uwagę brana jest średnia arytmetyczna z limitu dla stolicy województwa i reszty województwa. Z zastrzeżeniem jednak, że wskaźnik ten nie może być wyższy o więcej niż 20 procent od limitu w pozostałych gminach.

Omnie Marcin Krasoń

Analityk rynku nieruchomości Homebroker