Jak wykorzystać cechy działki na zboczu do budowy domu?

Jak wykorzystać cechy działki na zboczu do budowy domu?
Możliwość komentowania Jak wykorzystać cechy działki na zboczu do budowy domu? została wyłączona, 01/08/2016, przez␣, w␣budowlane, grunty, Headline

Umiejscowienie działki na zboczu nie musi stanowić jej wady. Wymaga jedynie odpowiedniego, indywidualnego projektu domu, który umożliwi funkcjonalne zagospodarowanie przestrzeni. Skarpy kryją w sobie bowiem duży potencjał aranżacyjny. Sprawdź, jak przekuć pozorne wady działki w jej zalety!

Dom wybudowany na skarpie będzie pięknie wyeksponowany i, dzięki unikalnemu projektowi, zyska niepowtarzalny charakter. Dodatkowo zapewni mieszkańcom malownicze widoki – skarpa sprzyja bowiem nietypowym aranżacjom ogrodu i otwiera szeroką perspektywę na otoczenie. Można wykorzystać to m.in. podczas tworzenia atrakcyjnych punktów widokowych w postaci wykuszy lub tarasów. Budowa domu na zboczu stanie się także okazją do zastosowania oryginalnych rozwiązań architektonicznych.

Przygotowania do budowy domu na skarpie

Przed budową domu na skarpie należy wykonać odpowiednie badania geologiczne, by sprawdzić, czy trzeba podjąć dodatkowe działania w celu zabezpieczenia gruntu przed usuwaniem się zbocza. Niezbędne będzie także dostosowanie fundamentów do pochyłości terenu – najczęściej są stosowane fundamenty schodkowe.

Sam układ budynku także podporządkowany zostanie ukształtowaniu działki. Podczas wybierania projektu i rozplanowywania budowy warto pamiętać także o tym, że na ścianie od strony zbocza nie umieszcza się okien. Byłyby one naturalnie zacienione, a to wiązałoby się ze stratami ciepła.

Te niedogodności okażą się jednak niczym w porównaniu z możliwościami, jakie otworzy przed Tobą działka z naturalnym spadkiem terenu.

Nietypowe aranżacje wnętrz

Na zboczach i skarpach najlepiej sprawdzają się domy o zwartej bryle i nieskomplikowanym dachu (dwuspadowym, płaskim, pulpitowym). Konstrukcja jest dynamizowana przez oryginalne otoczenie, nie potrzebuje więc dodatkowych urozmaiceń. Można natomiast manipulować wysokością elewacji lub pokusić się o niekonwencjonalne rozlokowanie części budynku. Ciekawym rozwiązaniem jest na przykład układ kaskadowy. Kondygnacje w takim przypadku nie zostają umieszczone jedna pod drugą, ale są przesunięte względem siebie. Pozwala to na funkcjonalne zaaranżowanie nie tylko głównych pomieszczeń, lecz także półpiętra.

Podpiwniczenie, czyli praktyczne wykorzystanie przestrzeni

Warto w przemyślany sposób wykorzystać naturalny spadek terenu i zdecydować się na podpiwniczenie domu. Zagłębione w zboczu kondygnacje można przeznaczyć nie tylko na pomieszczenia gospodarcze, schowki czy kotłownię, ale także na garaż, domową siłownię, a nawet saunę. Pozwala to na zmniejszenie powierzchni zabudowy, a jednocześnie racjonalne wykorzystanie każdego dostępnego metra kwadratowego.

Schody, taras i inne urozmaicenia

Działka na zboczu daje także wiele możliwości architektonicznego urozmaicenia terenu. Interesującym rozwiązaniem są schody łączące różne poziomy terenu lub zintegrowanie strefy dziennej z tarasem lub ogrodem. Stylizacja przestrzeni wokół domu jeszcze bardziej podnosi walory widokowe.

Warto sprawdzić projekty Dobrych Domów – znajdziesz tu zarówno propozycje domów na skarpie, jak i budowanych na płaskim terenie.

Omnie Anna Prorok

Współpracuje z portalem szybko.pl od 2012 jako ekspert w dziedzinie Nieruchomości na codzień . Zajmuje się redakcją newsów działów Polska, Regiony i Świat. W 2014 uczestniczyła w Targach Mieszkań i Domów organizowanych przez Nowy Adres jako prowadząca seminarium pt. Mieszkanie dla Młodych w Warszawie, Gdańsku i Poznaniu.