Działki rekreacyjne – gdzie ich szukać i ile kosztują

Działki rekreacyjne – gdzie ich szukać i ile kosztują
Możliwość komentowania Działki rekreacyjne – gdzie ich szukać i ile kosztują została wyłączona, 13/06/2012, przez␣, w␣budowlane, dolnośląskie, grunty, kujawsko-pomorskie, lubelskie, lubuskie, łódzkie, małopolskie, mazowieckie, opolskie, podkarpackie, podlaskie, pomorskie, regiony, rolne, śląskie, świętokrzyskie, warminsko-mazurskie, wielkopolskie, zachodniopomorskie

Pojęcie działki rekreacyjnej funkcjonuje w języku potocznym, w terminologii używanej w agencjach nieruchomości i serwisach internetowych, choć nie ma go w polskim prawie czy planach urbanistycznych. Działką rekreacyjną może być zarówno grunt leśny, rolny jak i budowlany, musi jednak znajdować się w miejscu o ponadprzeciętnych walorach krajobrazowych.

Działki rekreacyjne to niewielka część rynku. Jest ich 5 razy mniej niż gruntów rolnych i stanowią 2,4% oferty wszystkich gruntów wystawionych na sprzedaż w serwisie www.szybko.pl. Najwięcej działek rekreacyjnych dostępnych jest w województwie pomorskim (23% podaży), mazowieckim (22%) i wielkopolskim (18%). Warto zauważyć, iż duża liczba jest położona wokół aglomeracji miejskich. Z warmińsko-mazurskiego czy pomorskiego pochodzi zaledwie  8% ofert (po 4 punkty procentowe w każdym z województw).

W serwisie ogłoszeniowym www.szybko.pl miesięcznie pojawia się około 300-450 ofert działek rekreacyjnych. Najwięcej ofert jest wystawianych na sprzedaż przed sezonem urlopowym: w kwietniu i maju. Podaż w tym okresie ulega podwojeniu i jest to zgodne z zasadami sezonowości, obowiązującymi w tym segmencie rynku.

Powierzchnia najmniejszych działek rekreacyjnych zaczyna się od 400 do 500 metrów. Największe mają natomiast po kilka hektarów.

Biorąc pod uwagę ceny działek rekreacyjnych mogą one stanowić atrakcyjną alternatywę dla działek budowlanych. Jednak w przypadku zakupu takiej działki poza ceną kluczowy jest jej status, gdyż jedynie plany zagospodarowania przestrzennego lub decyzje urzędników przesądzają, w jaki sposób można użytkować działki rekreacyjne.

Ceny minimalne działek rekreacyjnych są nieco niższe niż działek budowlanych, natomiast maksymalne są na zdecydowanie niższym poziomie. Najtańsze działki rekreacyjne znajdziemy w województwach podkarpackim i podlaskim, gdzie metr kwadratowy kosztuje średnio 35 i 41 złotych. W tych województwach różnice w cenie metra kwadratowego działki budowlanej i rekreacyjnej są najwyższe. W podkarpackim działki rekreacyjne są niemal 2,5 raza tańsze, a w podlaskim ponad 3,5 raza. W większości województw średnie ceny działek rekreacyjnych kształtują się na poziomie 60-70 złotych za metr kwadratowy, podczas gdy działki budowlane kosztują od 100 do 120. Warto zwrócić uwagę na dwa województwa: kujawsko-pomorskie oraz warmińsko-mazurskie, gdzie średnia cena działek budowlanych i rekreacyjnych jest bardzo zbliżona. W kujawsko-pomorskim działki budowlane kosztują średnio 125 złotych za metr, a rekreacyjne 105, w warmińsko-mazurskim odpowiednio 80 i 70. Wynika to z faktu, iż w tych lokalizacjach, ceny ziemi w miastach nie wpływają na zawyżenie średniej dla całego województwa, a jednocześnie tereny rekreacyjno-wypoczynkowe cieszą się dużym zainteresowaniem kupujących i co za tym idzie osiągają wyższy poziom cen.

 

Tagi:␣
front

Omnie Marta Kosińska

Zajmuję się analizowaniem wtórnego rynku nieruchomości. Pracę rozpoczęłam w agencjach Public Relations i reklamowych. W 2005 roku brałam udział w tworzeniu i wdrażaniu pierwszego serwisu spółki Szybko.pl - www.szybko.pl, a następnie kolejnych portali wprowadzanych na rynek przez Szybko.pl. Od grudnia 2005 przygotowuję analizy rynku nieruchomości, publikowane cyklicznie jako Raport Szybko.pl, Metrohouse i Expandera.