Dlaczego ceny ofertowe przestały spadać?

Dlaczego ceny ofertowe przestały spadać?
Możliwość komentowania Dlaczego ceny ofertowe przestały spadać? została wyłączona, 08/03/2012, przez␣, w␣Kraków, miasta, mieszkania, mieszkaniowe, Poznań, raporty, Warszawa, Wrocław

Niewątpliwie jednym z powodów jest struktura ofert, wystawionych na sprzedaż na rynku wtórnym. We wszystkich miastach największa grupa ofert nieruchomości na sprzedaż to mieszkania wybudowane po 2000 roku. We Wrocławiu i Gdańsku jest to nawet ponad 50% wszystkich ogłoszeń, w Krakowie i Poznaniu więcej niż 40%, a w Warszawie 31%. Jednocześnie analiza cen, przeprowadzona z uwzględnieniem wieku i charakteru budynku, wykazuje, że mieszkania z ostatniej 10-latki są najdroższą grupą nieruchomości.

Utrzymujący się wysoki poziom cen wynika między innymi z preferencji kupujących. W badaniach poszukujący mieszkań deklarują, że są zainteresowani przede wszystkim nieruchomościami budowanymi po 2000 roku. Dodatkowo duża część tych nieruchomości została zakupiona na kredyt, a właściciele uzależniają ich cenę od aktualnej wartości kredytu. Część kupiono również po gwałtownym wzroście cen w 2007 roku. W wyniku splotu wszystkich okoliczności, elastyczność cenowa i skłonność do obniżek w tej grupie ofert jest zdecydowanie mniejsza niż w przypadku bloków z płyty czy mieszkań z lat 1990-2000.

Usztywnienie cen mieszkań budowanych po 2000 roku będzie hamować kolejne spadki cen. Dodatkowo wiosną można liczyć na tradycyjne ożywienie na rynku nieruchomości, więc istnieje duże prawdopodobieństwo, iż w najbliższych miesiącach aktualny poziom cen zostanie utrzymany.

Struktura podaży mieszkań na rynku wtórnym w lutym 2012 roku

Źródło: Raport Szybko.pl, Metrohouse i Expandera

Średnie ceny mieszkań uzależnione od wieku i charakteru nieruchomości – luty 2012

Źródło: Raport Szybko.pl, Metrohouse i Expandera

 

Tagi:␣
front

Omnie Marta Kosińska

Zajmuję się analizowaniem wtórnego rynku nieruchomości. Pracę rozpoczęłam w agencjach Public Relations i reklamowych. W 2005 roku brałam udział w tworzeniu i wdrażaniu pierwszego serwisu spółki Szybko.pl - www.szybko.pl, a następnie kolejnych portali wprowadzanych na rynek przez Szybko.pl. Od grudnia 2005 przygotowuję analizy rynku nieruchomości, publikowane cyklicznie jako Raport Szybko.pl, Metrohouse i Expandera.