Czy program MdM obejmuje stare budynki w stanie deweloperskim?

Czy program MdM obejmuje stare budynki w stanie deweloperskim?
Możliwość komentowania Czy program MdM obejmuje stare budynki w stanie deweloperskim? została wyłączona, 13/01/2014, przez␣, w␣Headline, kredyty, MdM, mieszkaniowe, nieruchomości

Dr Michał Kisiel, analityk Bankier.pl, odpowiada na najciekawsze pytania dotyczące rządowego programu Mieszkanie dla Młodych. Finansowe wsparcie ze strony państwa ruszyło z początkiem 2014 r.

Pytanie: – Planuję kupić mieszkanie po atrakcyjnej cenie. Ogólne warunki MdM są spełnione. Jest to mieszkanie w stanie deweloperskim, ale jest to blok, w którym na wszystkich piętrach były lokale. Blok jest z lat 80. Trzy lata temu został przerobiony, wyremontowany, ocieplony oraz wymieniono wszystkie instalacje, dodano domofony, wymieniono okna, nawet dach został wymieniony. Dodam, że wcześniej nikt w tym bloku nie mieszkał. Były tam tylko i wyłącznie lokale użytkowe. Czy na takie mieszkanie w stanie deweloperskim udałoby się dostać dofinansowanie MdM?

W ustawie zdefiniowano termin „pierwsze zasiedlenie mieszkania” jako pierwsze oddanie do użytkowania mieszkania przez osobę, która wybudowała mieszkanie w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Trzymając się tej definicji, można przyjąć, że sprzedawane mieszkania spełniają wymogi MdM – powstające lokale mieszkalne są nowe (mimo że budynek nie jest nowy i dokonano adaptacji). Do wniosku o kredyt należy dołączyć oświadczenie dewelopera o tym, że spełniony został warunek pierwszego zasiedlenia. Najlepiej dowiedzieć się w pierwszej kolejności, czy firma sprzedająca mieszkania coś takiego przygotuje (Art. 10 ust 4 pkt 4 ustawy).

Źródło: www.bankier.pl

Omnie Anna Gadzina

Absolwentka anglistyki na Uniwersytecie Warszawskim. Współpracuje z Szybko.pl od 2011 roku. Zajmuje się tematyką międzynarodowych rynków nieruchomości.