Czego wymagać od pośrednika wynajmując mieszkanie?

Czego wymagać od pośrednika wynajmując mieszkanie?
Możliwość komentowania Czego wymagać od pośrednika wynajmując mieszkanie? została wyłączona, 11/09/2012, przez␣, w␣mieszkania, mieszkaniowe, nieruchomości, porady, wynajem

Pośrednik powinien być postrzegany jako doradca, który zna dobrze uwarunkowania lokalnego rynku nieruchomości i jest gwarantem przeprowadzenia sprawnej i bezpiecznej transakcji. Od pośrednika należy wymagać przede wszystkim zachowania zasad starannego działania. – Jego zadaniem jest wyszukanie i dostarczenie ofert nieruchomości spełniających warunki określone przez klienta, udział w prezentacji ofert oraz obsługa transakcji, m.in. skonstruowanie umowy najmu zabezpieczającej najpełniej interesy klienta, mówi Piotr Kerner, dyrektor regionalny w Metrohouse. Oczywiście wszystkie prezentowane przez pośrednika oferty powinny być wcześniej zweryfikowane przez niego pod względem prawnym.

Jak wybrać pośrednika?

Są dwie główne zasady wyboru pośrednika. Pierwsza to rekomendacja. – Student powinien poszukać w gronie rodziny, przyjaciół, znajomych osób, które korzystały ze wsparcia pośrednika. Na pewno polecą nam kogoś godnego uwagi, mówi Marta Kosińska, ekspert z Szybko.pl. Jeśli zaś nie uda się znaleźć osoby, która mogłaby zarekomendować konkretnego agenta, najlepiej jest korzystać z dużych biur działających na terenie całej Polski lub lokalnych firm, które działają rynku już od dłuższego czasu. Dzięki temu można ustrzec się pseudoagencji żerujących na braku rozeznania wśród studentów.

Jak wygląda umowa pośrednictwa?

Umowa pośrednictwa powinna być zawarta w formie pisemnej, opatrzona datą i miejscem jej podpisania. Oprócz  zapisu określającego strony umowy (dane klienta i pośrednika), umowa musi wskazywać pośrednika odpowiedzialnego zawodowo za jej wykonanie wraz z podaniem numeru jego licencji zawodowej. W umowie pośrednik musi zamieścić oświadczenie o posiadanym ubezpieczeniu od odpowiedzialności cywilnej za szkody wyrządzone w związku z wykonywaniem czynności pośrednictwa. W umowie pośrednictwa w najmie nieruchomości należy określić zakres umowy, czyli ogólne określenie preferencji dotyczących poszukiwanych nieruchomości. W umowie pośrednik zobowiązuje się do dokonywania dla zamawiającego czynności zmierzających do zawarcia określonej umowy (np. najmu nieruchomości). Natomiast zamawiający zobowiązuje się do zapłaty pośrednikowi ustalonego w umowie wynagrodzenia.

Ile kosztuje usługa pośrednictwa?

W przypadku pomyślnej realizacji transakcji wynajmu pośrednik za swoją usługę zażąda jeden miesięczny czynsz wynajmu lub 50 proc. miesięcznego czynszu. Obecnie na rynku upowszechnia się standard pobierania prowizji tylko od jednej strony transakcji, czyli prowizję zapłaci tylko właściciel. Wynagrodzenie pośrednika jest płatne z reguły przy podpisaniu umowy wynajmu. Dowodem realizacji usługi jest wystawiona faktura VAT za usługi pośrednictwa. W żadnym wypadku nie należy płacić za same przekazanie adresów mieszkań do wynajmu.

Jak nie paść ofiarą pseudoagencji nieruchomości?

Przy współpracy z agencjami warto poświęcić nieco czasu na rozeznanie w lokalnym środowisku pośredników. Nie warto odpowiadać na ogłoszenia, które już na wstępnie sugerują niezwykle niską cenę wynajmu. Cześć z nich to ogłoszenia-wabiki. W rzeczywistości okazuje się, że taka oferta nie istnieje lub jej cena jest zupełnie inna. Oszust podający się za pośrednika pobierze za samo przekazanie adresu 200 lub 300 zł. Już sama propozycja takiej transakcji powinna spotkać się ze stanowczą odmową. Warto też upewnić się jak długo działa agencja oraz sprawdzić jej wiarygodność w lokalnym stowarzyszeniu pośredników.

Tagi:␣
front

Omnie Marcin Jańczuk

Absolwent Uniwersytetu Warszawskiego oraz podyplomowych studiów w Szkole Głównej Handlowej i Wyższej Szkole Gospodarowania Nieruchomościami. 10 lat doświadczenia w branży nieruchomości (m.in. pośrednictwo, wyceny i analizy nieruchomości). Dyrektor w Metrohouse S.A. Współautor Raportu Polski Rynek Nieruchomości. Stały współpracownik mediów, bloger: mieszkaniowy.bblog.pl oraz okiemmetrohouse.wordpress.com.