Budynki o zerowym zużyciu energii

Budynki o zerowym zużyciu energii
Możliwość komentowania Budynki o zerowym zużyciu energii została wyłączona, 21/05/2012, przez␣, w␣prawo

Nietrudno zauważyć, iż w ostatnich latach organy Unii Europejskiej, przy okazji zmian legislacyjnych, a odnoszących się do różnych gałęzi gospodarki, dążą do poszerzenia znaczenia zrównoważonego rozwoju, tak by stał się on normą, a nie jedynie egzotycznym wyjątkiem. Starania te niezmiennie intensywnie podejmowane są w stosunku do tzw. rynków wiodących (patrz: Komunikat Komisji Europejskiej z 2007 roku – „Inicjatywa Rynków Wiodących”), takich jak rynek usług zdrowotnych, energii czy też budownictwa.  Rynki te wskazywane są przez Komisję jako posiadające najwyższy potencjał ekonomiczny i społeczny. Tym samym nowa jakość, w postaci regulacji dotyczących zrównoważonego rozwoju, wprowadzona w obrębie właśnie tych obszarów będzie miała bezpośrednie przełożenie na ogólny rozwój standardów ekologicznych w krajach Unii Europejskiej.

Również Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2010/31/WE uchwalona w dniu 19 maja 2010 roku w sprawie charakterystyki energetycznej budynków (zwana dalej: „Dyrektywą”) jest przykładem konsekwentnych dążeń Unii Europejskiej w tym kierunku. Podstawowym celem wskazanej regulacji jest zapewnienia dalszego i systematycznego rozwoju budownictwa zrównoważonego w krajach Unii Europejskiej.  Zgodnie z założeniami Dyrektywy nastąpi to poprzez wprowadzenie szczególnych norm określających wymogi energetyczne dla budynków, zarówno tych nowo budowanych, jak i już istniejących. W stosunku do Dyrektywy 2002/91/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 16 grudnia 2002 roku, nowa Dyrektywa wprowadziła kilka pionierskich regulacji, a odnoszących się przede wszystkim do tzw. budynków o niemal zerowym zużyciu energii, czy też wprowadzeniu systemu zachęt mających na celu wspieranie zrównoważonego budownictwa zgodnie z założeniami nowych regulacji.

Jak każda Dyrektywa, również i ta wymaga implementacji do prawa krajowego. Zważywszy na fakt, iż do dnia 9 lipca 2012 roku większość istotnych zmian spowodowanych nową Dyrektywą, ma zostać implementowanych również w Polsce, pojawiła się konieczność podjęcia przez polskie organy państwowe działań zmierzających do dostosowania istniejących regulacji, do tych nowych -europejskich. W związku z powyższym w marcu 2012 roku Ministerstwo Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej (zwane dalej: „Ministerstwem”) przedstawiło projekt założeń do ustawy o charakterystyce energetycznej budynków. Projekt ustawy znajduje się obecnie na etapie konsultacji społecznych. Organizacje biorące udział w konsultacjach mają 21 dni od daty otrzymania pisma z Ministerstwa na wyrażenie swoich ewentualnych uwag do projektowanej regulacji. Zważywszy uwagę na zbliżający się termin wdrożenia nowych przepisów europejskich w polski porządek prawny, a tym samym zbliżającą się konieczność dostosowania polskiego rynku budowlanego do bardziej rygorystycznych norm, które zostaną wprowadzone implantowanymi przepisami Dyrektywy, z pewnością możemy spodziewać się, iż w najbliższym czasie znaczenie zrównoważonego budownictwa w Polsce wzrośnie, i to istotnie.

Agata Stahlberger, aplikant adwokacki

Kaczor, Klimczyk, Pucher, Wypiór – Adwokaci. Spółka partnerska.

 

Tagi:␣
front

Omnie Kancelaria KKPW

Kancelaria KKPW powstała z inicjatywy adwokatów, którzy po wielu latach udanej współpracy postanowili w 2001 połączyć różnorodne doświadczenia zawodowe w ramach jednego projektu.Gwarantujemy nie tylko kompletne rozwiązania prawne, zaspokajające wszelkie oczekiwania Klientów, ale także przyjazną atmosferę oraz najnowsze metody współpracy i komunikacji. Poruszamy się sprawnie na rynku przedsiębiorstw. Równie dobrze rozumiemy potrzeby Klientów indywidualnych. Jesteśmy po to, by litera prawa stała się zrozumiała dla każdego. W roku 2011 nasza Kancelaria uzyskała rekomendację Legal500 na rynku nieruchomości. Od lat jesteśmy firmą rekomendowaną przez Legal500 w obszarze Corporate and M&A.